Cyklostezka Jaroměř – Hradec Králové je pěknou a nenáročnou projížďkou podél řeky Labe. Příjemná cesta mimo silnici začíná už kousek před Kuksem u Šporkova mlýna, pokračuje přes Kuks, zadem podle řeky do Jaroměře a od soutoku Labe s Úpou přes Smiřice do Hradce Králové.

NAŠE OBVYKLÁ TRASA

Trasu začínáme v Jaroměři, a to buď v místě zvaném Josefov – Pod Šobrákem, nebo je asi lepší místo zvané Josefov – Most. To je od vlakového nádraží blíž a dosažitelné po klidnější komunikaci. O víkendech se sem sice dá dojet autem a vyložit výletní posádku hned na začátku cesty, ale ve všední den tu platí zákaz vjezdu a auto by mělo zůstat na místě zvaném Platan v Jaroměři v Průmyslové ulici.

VLAK DO JAROMĚŘE

My se do Jaroměře obvykle vypravujeme vlakem z Hradce Králové, kde necháváme stát auto. Část cesty, kterou nezvládneme dojít nebo dojet sami svými silami s dětmi, dokončíme za pomoci zmíněného vlakové spojení ze Smiřic, Lochenic, nebo Předměřic, nebo s pomocí MHD z Lochenic do Hradce. Cyklostezka Jaroměř – Hradec Králové byla pro náš výlet použita už několikrát.

Pojedete-li vlakem do Jaroměře, musíte se následně vydat cestou souběžnou s kolejemi ve směru na Liberec/Trutnov. Je to označeno žlutou turistickou značkou, která vás bude provázet až na místo Josefov – Most a u vlakového přejezdu se k ní připojí červená značka. Trasa zde. Výlet s dětmi obvykle končíme ve Smiřicích, popřípadě v Lochenicích.

VÝTOPNA JAROMĚŘ

Jednou jsme výlet kombinovali s jízdou parním vlakem z Hradce do Jaroměře a s návštěvou výtopny v Jaroměři. Je tu pěkná expozice k historii železnice a dělají tu pěkné akce během roku.

CESTA KOLEM LABE

Cesta kolem Labe je pěknou stezkou, nenáročnou, ale o víkendech může být docela frekventovaná. Vede poměrně pod vzrostlými stromy, takže až na pár úseků, například ten přes pole k Lochnicím, je poměrně ve stínu. Jsou tam místa, kde se cyklostezka Jaroměř – Hradec Králové kříží s klasickou silnicí, tady dejte obzvlášť pozor na děti. Některý sjezd ze silnice zpět na cyklostezku k řece je prudší, například za Lochenicemi nebo Předměřicemi.

MOŽNÉ KOMBINACE VÝLETU

Pokaždé jsme šli nebo jeli různě dlouhou část cyklostezky a s různými dopravními prostředky. Vyzkoušeli jsme například tyto kombinace z pohledu složení skupiny, dopravních prostředků a vzdálenosti:

  • dva dospělí z Jaroměře do Smiřic pěšky a děti dle věku na odrážedle, kole nebo v kočárku,
  • úsek Jaroměř – Předměřice se zastávkou ve Smiřicích, a to v kombinaci jeden dospělý na kole s dvouletým synem, pětiletý syn na dětském kole a druhý dospělý zdolal trasu bruslením za kočárkem,
  • jednou jsem zkusila bruslit za kočárkem celou cykloztezku Jaroměř – Hradec Králové, druhý dospělý jel na kole s dítětem v sedačce.
TIPY
  • My se obvykle zastavujeme ve Smiřicích za zámeckým parkem, kde je místo k občerstvení nazvané Na Scestí. Jsou tu i nějaké atrakce pro děti. V poslední době mi ten areál připadá méně udržovaný než dříve. Také tu přibyla různá omezení a platby za vstup na hřiště. Což je asi reakce na složení místního obyvatelstva.
  • Pokud by vám nevadila krátká zajížďka mimo stezku, pak asi 200 metrů od místa, kde stezka kříží ve Smiřicích silnici, je ve směru do centra města občerstvení zvané U Apače. Tady děti najdou také pěkné vyžití, ať už jsou jakkoliv staré a je tu i občerstvení se zázemím.
  • Ještě jedno místo stojí za zmínku, byť je na samostatnou prohlídku. Je to kaple Zjevení Páně u zámku ve Smiřicích. Pořádají se tu prohlídky, výstavy, ale také Velikonoční koncerty.
INFORMACE O TRASE

Délka trasy od vlakového nádraží v Jaroměři do Smiřic je 13 km, celá trasa do Hradce má kolem 20 km. Složení naší skupiny je obvykle dva dospělí a tři malé děti. Míváme sebou kočárek, brusle, kola či dětské odrážedlo. Obykle se sem vydáváme za pěkného počasí na výlet.

Na výlet si rezervujeme půlden až den, aby se mohly děti vyblbnout a nemuseli jsme nikam spěchat. Trasa je skoro celá asfaltová, takže sjízdná i na bruslích. Množství návštěvníků je závislé na počasí, zda jde o víkend nebo prázdniny. Celkově mi příjde méně frekventovaná než cyklostezka z Libic do Nymburka, o které jsem také psala.

KAM SE JEŠTĚ VYDAT

Další místa k výletu v okolí jsou Zvičina, ZOO Dvůr Králové, přehrada Les Království, pevnost Josefov nebo hospital Kuks a jeho okolí.