Zhruba v říjnu 2018 jsem začala uvažovat, zda bychom byli schopni odjet na týden na hory i s malým miminem, a to hlavně s cílem starší dva syny postavit na lyže. Měli jsme již zkušenost s dojížděním na otočku na nějakou sjezdovku. To je také náročná varianta. V našem případě to ještě znamenalo vzít sebou ani ne půlroční mimino. S mužem jsme se dohodli, že zkusíme děti dostat na lyže jinak, tedy zaplatíme pobyt v Krkonoších. Snažila jsem se najít něco schůdného, co do ceny, místa a doprovodných služeb, abychom se s dětmi v případě špatného počasí „neumlátili“na pokoji.

Napadla mě Volareza ve Špindlerově Mlýně, jako dvacetiletá holka jsem tu strávila týden lyžováním. Tak začal průzkum možností právě tady. Nabídka, kterou jsem dostala, se mi líbila, komunikace s hotelem byla rychlá, cena ucházející, doprovodné služby super.

ODJEZD NA POBYT V KRKONOŠÍCH

Přišel čas odjezdu, konečně jsme byli hotovi s balením a vyrazili jsme. Na rozdíl od nížiny byla na horách koncem února kupa sněhu. Obrovské tání přes den nebylo ani znát. Na sjezdovkách se to samozřejmě odrazilo na kvalitě sněhu, byl nejspíš rozbředlý nebo zledovatělý. Až z Hromovky bylo slyšet, jak lyžaři ostře hraní na ledu. Můžu to ale jen odhadovat, protože my jsme se na sjezdovky nedostali, lyžovaly jen děti. Zápřah kolem nich celý den nás snad odrovnal víc než je lyže. Ve finále jsme se nedostali ani na večerní lyžování na střídačku.

HOTEL A UBYTOVÁNÍ

Po příjezdu jsme na recepci potkali velmi ochotný personál, dostali jsme klíče a kartu k parkovišti. Za parkovné se platí zvlášť, něco kolem 600 Kč za pět dní. Ubytování jsme měli na Depandance, která je asi 10 minut pěšky do kopce nad hlavní budovou, takže se každé ráno a večer protáhnete, když jdete na jídlo.

UBYTOVÁNÍ NA HLAVNÍ BUDOVĚ

S většími dětmi by bylo možné se ubytovat i na hlavní budově, když by stačil jeden velký pokoj. My s malými dětmi jsme chtěli pokoje dva, ale oddělené společnou chodbou pro oba pokoje, nikoliv dveřmi vedoucími na klasickou hotelovou chodbu. Možná bychom dvoupokojový apartmán v rámci hlavní budovy dostali, ale za mnohem vyšší cenu, holt pobyt v Krkonoších.

DEPANDANCE

K Depandance jsme dojeli autem, vše vyložili a auto nechali kousek nad ubytováním na parkovišti opatřeném závorou. Budovy Depandance jsou tam tři, naše byla bez výtahu, měla docela prudké schody a velkou lyžárnu. Pokoje byly celkem velké, koupelnička malá, kuchyňka také. Zařízeno obyčejně, úsporně, ale pokoje se zdály čisté. V lokalitě v noci klid.

POLOPENZE A DALŠÍ SLUŽBY

Stravování na hlavní budově bylo formou bufetu, v přesně daný čas, kdy tam můžete být. Jídla bylo na výběr dost a bylo chutné. Džus, limonády, pivo, apod. zaplatíte zvlášť. Součástí hotelu jsou různé doprovodné služby, kterých můžete využít. Pokud jste komerční hosté, nevojáci, pak všechny doprovodné služby zaplatíte, kromě hotelové herny pro děti.

Využili jsme bazén, bowling a hernu pro děti. Bowling hrál i tříletý syn. Děti na dráhu směly. Oba se tu pohybovali v ponožkách, za čáru jsme je nepouštěli, kouli kouleli jako balón, neházeli. Kouleli jí tak pomalu, že křižovala dráhu ze strany na stranu, aniž by spadla do žlábku, takže byli spokojení, že se trefili do kuželek.

LYŽOVÁNÍ S MALÝMI DĚTMI

Nejvíce nám dalo zabrat zjistit si možnosti, kde nechat děti při neorganizovaném pobytu v Krkonoších lyžovat s instruktory, nebo s námi. Hledání takových informací jsme podcenili při přípravě. Potřebné informace nám nakonec sdělili na informačním středisku v centru města. V možnostech jsme se úspěšně zorientovali včetně umístění sjezdovek pro děti. Nakonec naše děti lyžovaly, buď formou skupinové výuky, nebo se jim můj muž věnoval na malém svahu sám.

FINANČNÍ NÁROČNOST

Na co se ale připravte, jsou ceny za výuku lyžování. Jsou zhruba dvou a tří-násobně vyšší než v podhůří, např. na Máchovce v Nové Pace. Také jakékoliv nákupy potravin někde v centru se hodně prodraží. Museli byste jet nakoupit nespíš do Normy, která stojí na příjezdu do Špindlerova Mlýna, abyste dosáhli běžných cen.

PLUS BEZ OHLEDU NA CENU

Na výběru hotelu kromě jídla nejvíce oceňuji dostupnost toho, pro co jsme přijeli, a to bez nutnosti kamkoliv jezdit. Kousek pod hlavní budovou byly sjezdovky pro děti, lyžařská škola a možnost sáňkovat. Restaurace U Medvěda v sousedství se taky hodila, dobře zde vaří a nebyl tu nával, jako by nejspíše byl v centru. Hotelová herna a bazén byly pro vyžití dětí také hodně užitečné.

HOTEL, SLUŽBY, STRAVOVÁNÍ A CENA

Byli jsme ubytování v hotelu VOLAREZA ve Špindlerově Mlýně (Bedřichov), na Depandance v apartmánu (chodba s kuchyňkou a sociálním zařízením a dva větší pokoje s manželskými postelemi). Měli jsme polopenzi, na obědy jsme chodili do restaurace U Medvěda. Parkování za závorou nedaleko ubytování, vykládka a nakládka věcí možná se zastavením u budovy. Parkovné placeno zvlášť. Cena za ubytování vycházela na 750 Kč/osoba/den/noc/polopenze (miminko do propočtu nezahrnuji).

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Naši skupinu tvoří dva dospělí a tři děti (tou dobou 6 let, 3 roky a půlroční miminko). Čas pobytu: jarní prázdniny 2019 (konec února). Čas objednání pobytu: říjen 2018. Počasí: celý týden krásně, asi 8 °C, v noci mrzlo. Vyžití: sjezdovky, bazén, bowling, herna, bobová dráha, lanovka, wellness, atd.

Letos jsem v létě začala zvažovat, zda pojedeme na týden na hory. Nakonec jsem se rozhodla pro odpolední výjezdy na nejbližší sjezdovku. Ale bude-li pro nás týdenní pobyt v Krkonoších příští zimu schůdný, pravděpodobně se opět ubytujeme ve Volareze.