Nepovažuji se za výbornou kuchařku, ale mé děti mě vyzvaly, abych se stala alespoň obstojnou kuchařkou. Nejmladší z nich mi „hodil rukavici“, abych se naučila připravovat i chutná neslaná jídla pro miminka.

VÝZVA

Mámy včetně mě řeší příkrmy tak, že koupí zeleninu, brambory, maso v různých skleničkách už udělané a podle věku dítěte namíchané. Kaši koupí v krabičkách a míchají s teplou vodou. Ovocné příkrmy jsou také snadno dostupné. Jenže pak u nás doma přišel zlom, dvěma dětem to chutnalo a třetímu ne. A výzva byla na světě.

PŘÍKRMY

Zkušenost s příkrmy jsem měla velkou, věděla jsem, co vybrat, přesto moje třetí miminko je odmítalo všechny včetně kaší. Nebylo mi to jedno, nechtěla jsem syna do ničeho lámat a musela jsem uznat, že klasická jídla pro miminka jsou opravdu bez chuti, některá až nechutná. Začala jsem mu tedy vařit sama.

JAK NA JÍDLA PRO MIMINKA

Vařila jsem mu podobná jídla jako větším dětem, jen bez soli a chuť jsem nahrazovala zeleninou a neslaným vývarem. Vyvtořila jsem si několik variací polévky i druhého jídla. Samozřejmě jsem do denní stravy přidala i ovocné příkrmy – přesnídávky. A ajhle, syn bez potíží tahle moje jídla pro miminka jedl a pěkně prospíval. Jediné, co se mi nepodařilo vymyslet, aby to bylo k jídlu, bylo cokoliv s těstovinami nebo rýží. Nikdy to bez soli nedopadlo dobře.

POLÉVKY

Klasická jídla pro miminka jsem nahradila hustšími polévkami. Na másle jsem spěnila cibulku (jarní) a nějakou zeleninu, a to brokolici nebo květák nebo hrášek nebo brambory, petržel a mrkev. Zalila jsem to ve vhodnou chvíli vařící vodou, povařila a na konci vaření rozmixovala, u hrášku ještě přecedila. Polévky jsem zadělávala smetanou. Poznámka: tady by asi paní doktorka řekla, že kravské mléko dítěti do 1,5 roku nepatří. Nechám na čtenáři. Podle stáří miminka jsem ještě přidávala vaječnou zavářku (vejce, hladká mouka) nebo jen kukuřičné lupínky. Pokud se nebojíte česneku, taky dodá chuť. Pro nehořkost stačí před rozmačkáním vyndat prostředek (klíček).

DRUHÉ JÍDLO

Jako druhé jídlo jsem obvykle připravovala brambory s nějakou zeleninou (mrkev, celer, petržel, cibulka), nebo jsem ještě přidávala maso. Důležité je vařit brambory ve vývaru (neslaném). Díky tomu je pak výsledek stravitelný a celkem chutný.

SKLADOVÁNÍ

Nevařila jsem velké zásoby, ale přeci to bylo na více dní. Používala jsem skleničky od přesnídávek a jídlo do nich rozdělila. Skleničky opatřila nápisy a daty, následně uložila do ledničky. Nejmenší trvanlivost mělo cokoliv s masem, ale při domácím skladování bez přenášení při cestování tahle moje jídla pro miminka určitě vydržela 5 dní. Dokonce přežila i cestu do Chorvatska v autoledničce.

Možná jsem moc troufalá s tím vařením jídla pro miminka, ale to obvykle matky bývají u třetího dítěte. 🙂