Nebeský tanec je akrobacie ve vzduchu na šálce. Je to velmi krásná a také náročná disciplína z pohledu fyzické kondice, protažení a posílení snad všech svalů na těle, a nemalé nároky klade i na rovnováhu. O přiměřeném strachu z výšky nemluvě. Dá se s nebeským tancem začít ve věku značně vyšším, než se s tímto sportem obvykle začíná? Dá. Jen je to asi větší dřina, nelze do toho jít bez přípravy a musí vám to přinášet radost.

NÁHODA

Jak mě napadlo, že zkusím dělat nebeský tanec? Náhoda i dřímající dětská záliba. Ta náhoda byla, že v létě 2019 jsem zahlédla při jízdě autem cosi pověšeného mezi domy. To cosi se ukázalo být šálkou a to byla pro mě stopa. Sledovala jsem jí na internetu jako lovec laň a ukázalo se, že bych se mohla přihlásit do kurzu pro začátečníky hned od září. A dětská záliba? Jak jsem psala v jiném článku, jako malá jsem se věšela za nohy, kde to šlo, a šplhala po laně tak samozřejmě, jako jiní chodí jen po schodech.

ZAČÁTEK

Je září 2019 a začíná ukázková hodina, abychom se mohli rozhodnout, zda to chceme opravdu zkusit. Na téhle hodině byli v podstatě rodiče s dětmi, které chodí na základní školu, asi dvě slečny ve věku 25-30 let a já. Rodiče těch dětí koukali, kde mám ty své. No, dobře, s tím jsem tak nějak počítala, že budu za exota. Rozhodla jsem se do toho jít, byť už z ukázkové hodiny bylo jasné, že je to těžší, než si člověk z počátku myslel. Na klasické hodině už žádní diváci nebyli a moje skupinka byla a je nakonec složená ze samých dospělých, byť i značně mladších.

KRIZE

V prosinci na mě přišla slušná krize. Moje kondička pro nebeský tanec pořád nebyla dost dobrá, kolegům z kurzu jsem nestačila a nedokázala jsem udělat mnoho figur, které jsme se učili. První podporu mi udělal muž a děti. Začali se mnou chodit na lekce jako diváci. Kolegové i lektorka byli a jsou zlatí, nevadí jim to. To mi na chvíli pomohlo, než došlo k zásadnímu rozhodnutí. Koupit si vlastní šálku. Dlouho jsem přemýšlela, jestli nebeský tanec opravdu můžu zvládnout a vracelo se mi stále totéž:

Jestli chceš pokračovat a dosáhnout zlepšení, musíš si pořídit šálku domů, byť jen do výšky klasického stropu, a ke každodennímu cvičení přidat i cvičení na šálce, a to nejlépe obden. Jinudy cesta nevede.

ZLEPŠENÍ

Zlepšení přišlo v únoru. Začalo se ukazovat, že to byl správný krok a že to jde. Pomaličku jsem začala zvládat figury, které předtím pro mě byly nedostižné. Pak nám navíc zavřeli tělocvičnu a podruhé se ukázalo, že mít šálku doma, bylo skvělé rozhodnutí. Na konci března jsem dala silově a technicky všechny figury, které jsme se učili, a mohla jsem začít trénovat nějakou sestavu.

KVĚTEN 2020

Teď už zvládnu sestavu s několika prvky, aniž bych potřebovala slézt na zem. Učím se další prvky, trénuji náročnější sestavu a pracuji na pružnosti. To je pro mě asi největší výzva. Taky děti mě sledují dál a teď už dokonce zkouší, zda by zvládnuly, co já. Tak máme ze šálky i společnou činnost.