Jak děti rostou, roste důležitost zvládnout další rodičovskou disciplínu, a to plánování vhodných výletů s dětmi. V rubrice kam na výlet s dětmi, najdete pár tipů na výlety i s hodně malými dětmi, které postupně rozšiřuji.

Dokud jsou to miminka, tak rodič „venčí“ spíš sebe, aby se nezbláznil z „dovolené“ doma. S malými miminky se cestuje poměrně snadno, jsou obvykle náročná jen na to, abyste dodrželi i na výletě jejich rytmus dne – pohodu, jídlo, čistotu a nechali je vyspat. Pak miminka povyrostou a výlety volíte podle toho, aby je to bavilo. Každý výlet by měl, alespoň podle mého názoru, nabízet dětem nové podněty a nějakou formu dobrodružství. Cílem je, aby začaly poznávat, učit se a taky vydávat energii, které mají nadbytek.

Když hledám nějakou inspiraci na internetu, kam na výlet s dětmi, nenacházím žádnou pro rodiny, které mají malé děti, tedy od mimin do šesti let. Často jsou to jen jednorázové akce pro určitou věkovou skupinu. Rodič ovšem potřebuje děti zabavit na celý den. Nejen děti větší, ale i děti mladšího věku. Rád si u toho trochu odpočine a zvažuje i finanční stránku. Máte-li více dětí různého věku, obvykle hledáte aktivity či místa, kde by si každé našlo to své, sebe nevyjímaje.

AKTIVNÍ RODINA

My jsme rodina aktivní, tedy s dětmi vyrážíme na nějaký výlet jednou za víkend. Nejstarší z našich dětí je ročník 2013 a nejmladší 2018. Hodně jezdíme vlakem, nejde-li to, pak využíváme auto. Vlastní výlet realizujeme pěšky a začínáme přidávat kolo, jak děti rostou. Bereme je hlavně do přírody a hledám místo, kde cestou můžeme potkat hřiště či nějakou jinou „atrakci“. Učíme je chodit po svých, tedy volíme vhodné trasy, které postupně prodlužujeme. Pro zdar akce dětem o výletu dopředu vyprávíme, mají pak větší motivaci trasu ujít. Začínají přibývat výlety do hor. Časem snad přidáme i hrady či zříceniny, na prohlídky zámků si ještě počkáme.

V rubrice Kam na výlet můžete najít nějakou inspiraci, především v regionu Východních Čech. V popisu výletu se věnuji i tomu, zda je možné danou trasu místo projít i s kočárkem, přidávám mapu a další informace.