Zdravotní kompenzační cvičení zahrnuje cviky, které respektují zdravotní kondici každého jedince v každém věku. Jeho cílem je kompenzovat (vyrovnat) dysbalanci (nerovnováhu) pohybového aparátu. Ta může vzniknout již v mladém věku nebo i později, a to nedostatečným pohybem (například sedavým zaměstnáním), přetížením nějaké části těla (jednostranná fyzická práce, sportovní výkony) nebo prostým stárnutím těla.

PŘEDCHOZÍ ZKUŠENOST SE CVIČENÍM

Zdravotní kompenzační cvičenÍ nevyžaduje žádnou předchozí zkušenost nebo kondici. Širokou paletou cviků je možné se přizpůsobit různému zdravotnímu stavu a cílům v oblasti pohybu každého cvičence. Cílem může být „jen“ prostý pohyb bez bolesti kloubů a zad, nebo třeba získání formy pro vykovávání nějakého sportu (běh, plavání, tanec, bruslení, gymnastika, atd.), aniž by po sportovním výkonu následovaly dříve nebo později nějaké potíže v pohybu.

SLOŽENÍ CVIČEBNÍ LEKCE

Zdravotní cvičení má několik částí a jednotlivé cviky jsou zaměřeny na postupné procvičení celého těla. První část se věnuje zahřátí organismu pro následné cvičení. Zahřátí probíhá dle kondice cvičenců a v bezpečné zátěži pro organismus. Další částí je uvolnění kloubů a protažení zkrácených svalů. Třetí část je kondiční, zabývá se posilováním ochablých svalů. Její délka a náročnost se odvíjí od zdravotní kondice. Poslední část je zaměřená na relaxování.

JAK SE CVIČÍ

Cvičit lze v leže na podložce, v sedu, na židi či ve stoje. Pro cvičení lze použít gymanstické balóny, pružné cvičební gumy, činky (max. kilové), malé míče nebo pomůcky, které se využívají i při rehabilitaci. Na některých místech v ČR probíhá zdravotní kompenzační cvičení i v bazénu. Při volbě způsobu cvičení je třeba kromě kondice zohlednit chrakter oslabení a cíl.

PŘED PRVNÍ LEKCÍ

Před první lekcí je třeba, aby se lektor seznámil s podstatnými skutečnosti o zdravotním stavu cvičence a také, aby došlo k vysvětlení zásad a techniky cvičení. Nicméně neexistuje mnoho omezení, kdy by nebylo vhodné provádět zdravotní cvičení. Zjednodušeně se dá říci, že omezeními jsou pouze: akutní projevy nějaké běžné nemoci, nebo velmi vážná nemoc (například srdce či plic) či vysoký stupeň osteropózy. U vyššího věku či při nějakých specifických zdravotních obtížích není od věci konzultace s praktickým lékařem.

TECHNIKA CVIČENÍ A ZÁSADY

Mezi nejdůležitější zásady cvičení patří názorné předvedení jednotlivých cvičebních úkonů lektorem a následný dohled nad prováděním cviků. Také je důležité hlídat správnou výchozí polohu pro cvičení a správně celý cvičební úkon provést. Cvičí se pomalu, v rytmu dechu a s důrazem na správné dýchání.

KDE LZE LEKCE ZDRAVOTNÍHO CVIČENÍ NAVŠTĚVOVAT

Lekce zdravotního cvičení zajišťují certifikovaní lektoři v různých lokalitách ČR. Dostupný seznam cvičebních míst najdete zde, bohužel není úplně aktuální. Nově, na seznamu ještě nemusí být uvedeno, lze cvičit i v Hradci Králové a v jeho blízkém okolí, což je lokalita dostupná pro mě. Zdravotním cvičení lze také spojit s příjemným týdenním pobytem v ČR či v zahraničí, odkaz zde.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Home ZDRAVOTNÍ KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ RANNÍ CVIČENÍ ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ […]