Ranní cvičení je vhodným vstupem do nového dne, ať už si na delší cvičení nedokážete najít čas, nebo je již vaše tělo méně pohyblivé a potřebujete ho „jen“nějak uvést do pohybu. Připravila jsem pro vás krátkou sestavu deseti cviků, které vám pomůžou vaše tělo i duši nastartovat do nového dne.

RANNÍ CVIČENÍ – ONLINE VERZE

Video obsahuje první online lekci ranního zdravotního cvičení pro začínající cvičence. Než začnete cvičit, podívejte se na jednotlivé cviky a pak se snažte cvičení provést jen na základě poslechu instrukcí a přiloženého popisu cviků, který najdete na FB Život v pohybu. Budete-li při samotném cvičení kontrolovat správnost provádění vizuálně, nebudete schopni cvičit soustředěně a ve správné poloze. Při poslechu videonahrávky doporučuji použít bezdrátová sluchátka.

Videonahrávku jsem rozdělila na několik částí, a to:

SESTAVA RANNÍHO CVIČENÍ

Zmíněná sestava ranního cvičení má dvě části. První část se týká přípravy těla (rozehřátí) pro vlastní cvičení a v druhé části jsou cviky, které se věnují uvolnění kloubů a protažení důležitých svalů pro běžný denní pohyb.

  1. Rozehřátí – příprava těla k cvičení obsahuje dva cviky na podporu krevního oběhu – „FAJFKA“ a „KROUŽEK“
  2. Uvolnění kloubů a protahování svalů obsahuje celkem osm cviků: (níže uvedené pojmenování cviků je ilustrativní)

Pro pohodlnější spuštění celého cvičení je odkaz na celé album s videi zde.

O ONLINE CVIČENÍ

Při klasických cvičebních lekcích „face to face“má lektor prostor pro reagování na konkrétní potřeby cvičenců, zaměřuje se na názorné provedení jednotlivých úkonů a následně hlídá správnou výchozí polohu a správné provedení každého cviku. Viz článek o zdravotním kompenzačním cvičení.

U online lekce, kterou si můžete pustit kdykoliv, se mohu věnovat podrobnému popisu cviku i výchozí polohy. Nemohu však reagovat na vaše konkrétní potíže v oblasti pohybu a neprovedu ani kontrolu provádění cviků. Z výše uvedených důvodů zařazuji pro online lekci cviky patřící spíš k méně náročným cvikům pro začínající cvičence. Pozor ale, náročnost cvičení nejde vždy „ruku v ruce“ s věkem. Záleží spíše na zdatnosti a zkušenosti s pohybem. Pokud byste některý ze cviků nedokázali provést, je třeba to konzultovat individuálně i za použití videohovoru.

Než začnete cvičit, doporučuji přečíst si můj příspěvek na FB: Základní pravidla cvičení. Ke cvičení přeji hodně zdaru.