Když jsem byla konečně poprvé těhotná, hodně mě trápila otázka, kam jít vlastně rodit. Poprvé jsem podle referencí jela do porodnice v Jilemnici, což nebyla dobrá volba. Podruhé spíš náhodně a na poslední chvíli jsme zamířili do porodnice v Jičíně.

ZKUŠENOSTI

Moje zkušenosti nejsou tak velké, abyste je mohly brát bernou minci, že to tak platí beze zbytku. Nicméně je píšu bez obalu z pohledu rodící ženy, která čeká jisté chování od personálu v tak náročných hodinách. Sama zranitelná, neschopná sebeobrany, odkázaná na zkušenosti a pochopení lidí okolo, zkoušená slušnými bolestmi a bojící se především o zdraví svého dítěte, které se dere na svět.

HODNOCENÍ

Prvního syna jsem porodila v Jilemnici. Zkusenosti negativní, tedy neuvažovala, že bych se sem vrátila v případě dalšího těhotenství. Jilemnici jsem původně vybírala na základě referencí, které jsem našla nejspíš na internetu. Personál v poradně byl příjemný, což následně zkazil doktor, který vedl porod. Během porodu měl hloupé šovinistické kecy ve smyslu, že pro ženy jsou porodní bolesti ctí, a cpal se jablkem. Větší podrobnosti snad ani nemohu napsat, těžko byste věřili. Následně mě nepřesvědčil ani tým sestřiček na oddělení šestinedělí, který až na výjimky, nebyl pro prvorodičku zrovna nápomocným týmem. Naopak člověka uměly docela slušně stresovat. Ony si žijí v zajetých postupech a vůbec se neumí vžít do kůže mámy, která porodila svoje první dítě. Nic moc o dětech neví a celkem dost se bojí, aby miminku nějak neublížila.

Do porodnice v Jičíně jsme odjeli docela náhodou, protože ta hradecká nepřijímala. S místní porodnicí jsem byla nadmíru spokojená, jak s personálem, tak se sestřičkami na šestinedělí. Tam se jen výjimečně objevila nějaká nepříjemná. Celkově přístup personálu v Jičíně mi připadal rodinný, chápavý a nápomocný ženě, která rodí, a později k ženě, která se snaží sžít se svým miminkem v prvních dnech po porodu. Celkově chování personálu v porodnici v Jičíně mě nadchlo natolik, že jsem tam jela porodit i třetího syna.

Více o porodu z mého pohledu najdete v článku Příprava na porod.