Kojení miminka je z mého pohledu poměrně náročná disciplína. Jednak se musí správnému přisátí naučit mrňous a jednak si musí celý proces zaběhnout i tělo matky a matka sama, a to pokaždé s dalším dítětem od začátku. K ideálnímu kojení z pohledu délky sání, dostatečnosti nasycení miminka, snesitelného nalévání prsou, aniž by vám kojení působilo bolest, se budete pravděpodobně dopracovávat zhruba dva měsíce.
JEŠTĚ NA PORODNÍM SÁLU
Po vlastních zkušenostech, ač nejsem člověk vzdělaný v oblasti lékařství, s klidem napíšu, že prvním důležitým milníkem pro úspěch a hladké osvojení kojení jsou chvíle hned po porodu. To znamená, že pro úspěch je stěžejní přiložení miminka k prsu matky v prvních 20 minutách po porodu. V tuto chvíli ke kojení nedojde, ale miminko je v náručí matky, slyší její hlas a tlukot srdce. Cítí ji a taky vnímá vůni mléka, zatím ještě mleziva, které je v prsou obsažené, a může ho ochutnat. U třech svých dětí jsem to zažila jen se dvěma mladšími a následné kojení bylo bez potíží. U prvního mi to umožněno nebylo a hodně to chybělo.
„Pokud se povede přiložení miminka k prsu v prvních 20 minutách po porodu, máte z velké části s následným kojením vyhráno.“
NA ODDĚLENÍ ŠESTINEDĚLÍ
Po samotném porodu přichází doba, kdy matka tráví obvykle 3-4 dny na oddělení šestinedělí. Být matkou prvorodičkou není vůbec snadné. Dětské sestřičky na vás chrlí spoustu nových informací a vy se snažíte se v nich zorientovat, abyste se dokázala postarat o své dítě.
Všechny úkony kolem miminka se opakují a člověk se v tom docela rychle zorientuje. Nejvíc dá v prvních dnech asi zabrat kojení miminka, než se vše rozeběhne. Třetí den po porodu nabere na své důležitosti, protože jeho osvojení je předpokladem propuštění z nemocnice, na které se asi většina matek těší. V prsou se začne tvořit mléko a je potřeba, aby miminko začalo pravidelně sát a přibírat na váze.
OBJEM MATEŘSKÉHO MLÉKA
Obvykle tělo začne zhruba od 3. dne po porodu „vařit“ velký objem mléka, který může ještě narůstat. Množství a složení mléka si řídí tělo samo podle potřeb dítěte. Potíž je v tom, že skutečná spotřeba v prvních dnech není známá, protože tělo nemá dostatečné informace z průběhu kojení miminka. Sběr informací mu zabere přibližně šest týdnů. Ten nedostatek informací tělo řeší obvykle tak, že tvoří o hodně víc mléka, než je potřeba. Prsa tvrdnou, pálí a je příjemné přikládat chladivé obklady. Když dojde k vyprázdnění prsů, konečně jejich tvrdost a napětí v nich na dvě až tři hodiny pomine.
Mlékem nalitá prsa znepříjemňují i spánek. Obvykle vás ještě dvakrát až třikrát za noc vzbudí miminko kvůli potřebě se napít. A tak jste ráda že vás provází hormonální změny, které nějak maminky udržují ve stavu, že toho spánku nepotřebují tolik.
„Pokud nedisponujete velkým poprsím a bude se vám tvořit hodně mléka, budete ohrožena zánětem prsů z jejich nedostatečného vyprazdňování. Proto je dobré mít odsávačku mateřského mléka. V nemocnicích je mívají, ale bývá o ně mela.“
VYPRAZDŇOVÁNÍ PRSOU
Nejspíš se také potkáte s tím, že miminko zhruba v prvním měsíci života neumí vypít dostatečné množství mléka na jeden zátah, aby vám vyprázdnilo jedno, natož z obě prsa. Pro dostatečné vyprázdnění prsou nepomáhá zpočátku ani to, že obvykle pije po dvou až třech hodinách, pokud si spánek mezi krmením ještě neprodlouží. Je-li mléka hodně, což, pozor, neovlivňuje velikost poprsí, a nestačí-li jej vypít prcek, pak je potřeba ho odsát.
Osobně mám zkušenost s přebytkem mléka u všech svých dětí. Při prvním dítěti jsem to podcenila. Myslela jsem si, že pije dostatečné množství mléka. Výsledkem po 14 dnech byl zánět v jednom z prsů. Je to pěkně bolestivá záležitost a hlavně se to zkažené mléko musí dostat z prsu ven, což je opravdový humus. Když to konečně povolí a najde cestu ven, musíte ho vymačkat, smrdí to a slušně bolí.
BOLEST U KOJENÍ
Připravte se, že kojení miminka může být pro vás bolestivé, i když se bude miminko přisávat správně, a vyhnete se zánětu. Prso není na to přisátí zvyklé, nicméně ta největší bolest během prvních 14 dnů odezní. Bolest při kojení je asi hodně závislá na citlivosti. Částečně vám může pomoci tzv. klobouček.
Když se tvorba mléka objemově pěkně rozjede, jste už většinou doma. Chodíte se studenými obklady na prsou a připadáte si jako mléčný bar. U prvních dvou synů se mi obrazně řečeno „jen“ kroutily palce u nohou, když sáli, u třetího syna jsem při kojení prvních 12 dní brečela bolestí a chtěla to vzdát. Naučil se přisát se správně poměrně brzo, ale i tak to byl pro mě očistec, takže ke studeným obkladům přibyly ještě třezalkové obklady.
PRAVDĚPODOBNÝ ZDROJ BOLESTI
Přisátí se miminka chvilku musí učit a není divu. Totiž z počátku jsou prsa hodně nalitá a tvrdá, miminko je musí správně chytit a stisknout i přes tu jejich tvrdost. K tomu navíc musí vytvořit podtlak, kterým spustí vyprazdňování mléka. To pro malá miminka není vůbec jednoduché a pro matky je to často velmi nepříjemné. ToOpravdová bolest trvá několik minut/chvil po přisátí, než největší tlak odsátím mléka povolí a zprůchodní se plynule mléčné žlázy, do kterých se na začátku tlačí víc mléka, než dokáží pustit ven. To zvyšuje celkovou bolestivost při kojení miminka.
BOLEST V PODPAŽÍ PŘI TVORBĚ MLÉKA
Další nepříjemností, která vás může potkat, je pociťování palčivé bolesti v podpaží. Tam je prý podle literatury uložena hlavní žláza, která má na starost zásobování mlékem. Nepomáhá na to ani dodatečné odsávání mléka odsávačkou mateřského mléka. Dočetla jsem se, že to prostě za nějaký ten den přejde, že se s tím nedá nic dělat. Mohu potvrdit, že přejde. Jediné, co se dá dělat, je, vydržet to. Celkově – první tři týdny po porodu z pohledu bolesti při kojení nebyly pro mě zrovna příjemné.
POHODLÍ PŘI KOJENÍ A DÉLKA KOJENÍ
Na kojení si udělejte pohodlí a počítejte s tím, že těžko vstanete a půjdete něco řešit. Například pustit návštěvu, která zvoní u dveří. Z počátku trvá nakrmit miminko třeba i půl hodiny. Když začnete kojit miminko, těžko budete v prvních měsících jeho života někam odbíhat a něco řešit. Prostě jste hodinu uvázaná na jednom místě. Pro noční dlouhé krmení doporučuji vybrat si nějaký film, u kterého vám čas rychleji uteče.
Pak je tu ještě délka sání miminka z prsu. Ono má nejprve potřebu trávit kojením poměrně dost času, protože z počátku u toho i pospává. Jak jsem již napsala, je to pro něj hodně náročné vytáhnout si mléko, proto se rychle unaví. Je takové doporučení nechat mimiko na prsu maximálně 15 minut, pak má-li chuť, dát ho na druhé prso. Mezi tím by si mělo říhnout, aby ho nasátý vzduch netlačil a mohlo dál pít.
Ze zkušenosti mohu říct, že každé kojení mi v prvních třech týdnech zabralo tak hodinu a to mrňous vypil jen objem jednoho prsa, druhé jsem odsávala.
TROCHA MOTIVACE NA ZÁVĚR
Když tohle martyrium celé zvládnete, tak se zhruba po třech až šesti týdnech dostanete k tomu, že tělo začne vařit jen potřebné množství, při sání budete cítit už jen snesitelnou bolest a miminko bude s krmením hotové do deseti až patnácti minut (prso, říhnutí, prso, říhnutí).“
Jakmile si osvojíte krmení a budete umět zajistit miminku klidný a dostatečný spánek, čistou plenu a optimální teplo, pak už nebudete muset být jen doma, ale můžete s miminkem i docela volně cestovat, což je po těch strastech konečně nějaká slast.
Další povídání o kojení v článku Technika kojení miminka.
[…] den s miminkem znamená ovládat jednotlivé disciplíny většinou mateřského víceboje – kojení/krmení miminka a přebalování, koupání, oblékání, uspávání a rozvoj/cvičení s […]