Když má na svět přijít miminko, začnete uvažovat, co vše budete potřebovat. Obvykle u prvního dítěte člověk nedokáže domyslet vše a kupuje, co chybí, až po narození miminka. Babičky a dědové přicházejí často s příspěvkem na kočárek. Jenže to je jen zlomek nákladů. Výbava pro příchod miminka zahrnuje totiž slušnou řádku věcí. Roční období, do kterého se miminko narodí, ovlivní snad jen výběr oblečení a jeho velikost, základní výbava pro miminko zůstává stejná. Níže jsem udělala takový výčet, co bych doporučila, a na samém konci jsem nastínila finanční náročnost.

OBLEČENÍ NA MIMINKO

Oblečení na miminko je základ a vzhledem k tomu, že miminko rychle roste, určitě je tu prostor pro věci „z druhé ruky“ a také pro střídmost při nákupech. Moje děti mají asi 90 % šatníku po jiných dětech a dědí ho i mezi sebou. Když budu uvažovat pouze o oblečení na miminko, tak do výbavy patří: „bodíčka“, „overaly“, dupačky, ponožky plus další kousky podle ročního období: kombinézy, mikiny, čepičky. Obvykle se hodí mít od každého prádla, zejména první vrstvy, alespoň osmero kusů, spíš víc. Miminka toho dost poblinkají, popřípadě projdou skrz plenu.

OBLEČENÍ PO DĚTECH KAMARÁDEK

Moje zásoby se pohybovaly u malého miminka kolem tuctu od každého druhu oblečení z první vrstvy. Prvnímu synovi to skoro nestačilo, druhé dva jsem nemusela tak často převlékat. Z pohledu nákladů na oblečení bude částka hodně rozdílná v závislosti na množství a zdroji pořízení. Nové věci jsou hodně drahé, je to zhruba trojnásobek ceny těch „z druhé ruky“. Když ještě vezmete v potaz, kolik toho potřebujete mít, jedná se o slušnou částku. Oblečení již nošené pak přijde vhod, natož věcičky od kamarádky, která má již odrostlé děti a zásobuje vás zdarma nebo za symbolickou cenu.

BOTIČKY A BOTY

Velkou kapitolou jsou boty, přestože ty první koupíte až kolem jednoho roku. Na botách nešetřím. Kupuji jen boty se zdravotní atestací, což, bude-li na ně nějaká sleva, stejně představuje částku 800 Kč a více. A jsou to boty na 2 až 3 měsíce nošení. Co sezóna, to tak dva páry. Navíc u nás boty děti nedědí, každý má vždy svoje nové. Náklady na boty odčerpávají rozpočet značně, to je taky důvod, proč do oblečení tolik financí nevkládám.

KOUPÁNÍ MIMINKA

Kromě ručníků a nějakých drogistických potřeb (olejíčky nebo tělová mléka, pěna do koupele, vysoušení uší, kartáč na vlasy, nůžky s kulatými špičkami na nehty) bych zmínila a doporučila lehátko na koupání pro miminka. Je to dobrý pomocník především na období prvních šesti měsíců. Miminko na něj položíte a už jen přidržujete. Druhou volnou rukou ho koupete. Mimi má pod zádíčky oporu a je spokojené.

VANIČKA NA KOUPÁNÍ

Pozor ale na rozměry vaničky na koupání pro miminka. Bývají dost malé a lehátka se do nich nevejdou. A vlastně ani miminko, když maličko povyroste. Máte-li doma malé prostory v koupelně, asi bych ani nedoporučila kupovat skládací stojan se zmíněnou vaničkou. Raději bych se vydržela sklánět nad velkou vanou s lehátkem pro miminka.

U prvních dvou synů jsme měli velký a bytelný (nerozkládací) stojan s poměrně velkou plastovou vanou, do které se lehátko bez potíží vešlo. Třetího syna jsme koupali na lehátku v klasické vaně. Jakmile stabilně seděl, lehátko šlo na půdu a už nás ani ta záda nebolí. U prvního syna jsem zkoušela i zapůjčený kbelík na koupání, ale neuměla jsem s ním pracovat s jistotou.

Ještě je tu jedna pomůcka, a to váha na miminko. Měla jsem takovou nepřesnou z druhé ruky. Stačilo mi vidět, že kluci přibírají, to zvážit uměla, tak jsem to víc neřešila. Přesné vážení se dělá na kontrole u dětské lékařky, kam se chodí z počátku dost často.

PŘEBALOVÁNÍ

Největší náklady u přebalování tvoří jednorázové pleny. Na druhou stranu nikdy jsem nekupovala zrovna nejlevnější, vždy to byly Pampers s pružnými gumičkami kolem nožiček. Jsou to poměrně drahé pleny, ale hodně vydrží a miminko má zadeček v suchu. Malé miminko budete přebalovat tak 6x denně, protože stolice z něj jde často, ale starší miminko třeba už jen 3x.

Další položkou jsou krémy na opruzeniny. Osobně nedám dopustit na Bepanthen. Rybilka toho moc nezachrání. Nicméně nejlepší je po použití jednorázových kapesníčků umýt miminko žínkou namočenou v čisté vodě. Ono se pak nebude téměř opruzovat, tedy ani mazání nebudete tolik potřebovat.

MÍSTO PRO PŘEBALOVÁNÍ

Co bych doporučila vřele, udělat si nějaké vhodně vysoké místo na přebalování miminka. U prvního syna jsem měla v koupelně stůl, u druhého přebalovací stojánek a u třetího jsem dospěla ke skříňce s přebalovacím pultem. Ať už to bude cokoliv, ještě se hodí přebalovací podložka. Každý ze synů měl svoji novou, protože žádná bez párání ve švech nevydržela déle než rok.

Na cestách pak uplatníte jednorázové přebalovací podložky a nějakou hygienickou taštičku, do které si dáte to nejnutnější na přebalování miminka.

SPANÍ

Obvykle se řeší postýlkou pro miminka. My jsme využili klasickou dřevěnou postýlku, kterou jsem měla jako mimino já a moje sestra. Koupila jsem jen novou matraci a postýlku natřela nezávadným lakem. Plus jsem do ní dala měkčení kolem ohrádky, jsou to takové textilní lemy s tkaničkami na přivázání. Na cestování se pak hodí skládací cestovní postýlka. Pro samotné uspávání, tedy houpání s miminkem, se mi několik měsíců hodil velký gymnastický míč.

Ještě budete potřebovat nějaké ložní prádlo a peřinku s polštářkem, přestože polštářek využijete až miminko povyroste. Na úplném začátku taky nějakou zavinovačku, nebo rychlo-zavinovačku, nebo pytel na spaní. Miminka se obvykle dost odkopávají, takže peřinka je pořád shrnutá, tedy pytel je dobré řešení.

Z výbavičky ještě narazíte na monitor dechu nebo chůvičku. Monitor dechu jsme měli jen u prvního syna. Nakonec jsem zjistila, že jsme ho nepoužívali správně. Je tu pár věcí, kteréje třeba dodržet, abyste se na něj mohli spolehnout. Tak namátkou: měl by být v postýlce s vhodně vysokou matrací, dítě by se nemělo po postýlce v noci moc pohybovat a měl by být každé dva roky otestovaný. Chůvičku jsme nezakoupili vůbec.

DUDLÍK

Maminky také řeší dudlíky. Pro ně nemám moc pochopení, ale to je na každé mámě. Osobně jsem je ani u jednoho z mých dětí nepoužila. Pokud je budete chtít používat, dostanete nějaké už v porodnici v dárkové krabičce s propagačními předměty, letáky a vzorky.

KOJENÍ

O kojení miminka jsem napsala dva články, a to i o pomůckách, které se hodí. Největším výdajem je odsávačka mateřského mléka, ale je to za mě výborný pomocník.

VENKOVNÍ VYCHÁZKY A VÝLETY

Pro cestování autem budete potřebovat dětskou autosedačku. Té pro nejmenší se říká vajíčko, je od 0 do 9 měsíců, pak kupujete další větší sedačku a ještě větší. Na trhu je jich poměrně hodně. Osobně jsem po celou dobu věrná autosedačkám značky Römer.

Na kočárek asi nikdo nezapomene, je to klasické výbava pro příchod miminka. Psala jsem o něm článek zvlášť. Ke kočárku se pak hodí ještě pláštěnka, síť proti hmyzu, deka, v zimě fusak, zateplení na ruce, které se připíná na rukojeť, a nějaká větší kabelka/taška. Pověsíte jí na kočárek a máte při ruce to nejdůležitější na cestování s miminkem.

ŠÁTEK NA NOŠENÍ DĚTÍ

Už ne tak běžnou záležitostí je třeba šátek na nošení dětí. Koupila jsem ho na základě přečtení knihy Koncept kontinua už u prvního syna a nosila jsem v něm i mladší dva. Byla to taková alternativa ke kočárku. Šátek můžete koupit na mnoha místech a naučit se ho vázat. Budete volit délku (delší šátky mají možnost více úvazů a taky možnost navázat na větší osobu, tedy tatínka), dále barvu a materiál. Dnes bych už kupovala klidně letní verzi, protože už vím, že existuje oblečení pro nosící matky.

Pokud jste turisticky zaměření, bude se vám hodit i nějaké nosítko na záda pro větší děti. My máme od značky Corazon.

KRMENÍ

Časem na krmení uplatníte nějakou tu lahvičku. Nejspíš budete potřebovat dvě, a to na mléko a na pití. I lahviček je na trhu mrak. Osobně bych doporučila lahvičky od Aventu. Používala jsem i skleněné verze, bylo-li to na mléko. Bude se hoditi nějaký ten talířek a lžičky.

TEXTILNÍ PLENY

Jako bryndák jsem dávala spíš textilní pleny, jednorázové nebo takové z umělé hmoty moje děti moc nechtěly. Textilní pleny využívám na různé otírání a hodně jako slinták. Roluji ji a dávám kolem krku. Jinak je budete potřebovat na vyšetření k lékařům a možná na správný vývoj kyčlí. Pak mají ještě uplatnění při tzv. svazování miminek, aby lépe spaly a klidně ležely u kojení.

POLOHOVACÍ KŘESÍLKO

Jako výbava pro příchod miminka se také hodí polohovací křesílko, a to hlavně na krmení. Zdaleka nemusí umět vydávat nějaké zvuky či s miminkem třást. My jsme křesílko ještě využili, když byly děti hodně malé a trápila je rýma. Ve zvýšené poloze se jim lépe spalo. Občas nám to zachránilo i klidnou noc. Později na krmení využijete nějakou stoličku pro malé děti.

NEMOC

Při nemocech se hodí hlavně odsávačka na rýmu, která se napojuje na vysavač. Toto bych radila nepodceňovat. Špatně vyčištěný nos znamená zánět středního ucha a poměrně dost probděných nocí, možná i pobyt v nemocnici. Co se týká léků, to vám poradí dětská lékařka. Naše lékárnička se neobejde bez léků na bolest a horečku, na rýmu a kašel.

HRAČKY

To je na každém. Dá se toho koupit hodně, dobře rozvažte. Když je miminko hodně malé, potřebuje hlavně spát a ne být rušeno kupou cinkavých hraček. Když povyroste, hračky mu moc nevydrží. Jakmile je okouká, už ho nebaví. Osobně jsem to moc nepřeháněla. Navíc děti mají tendenci si hrát hlavně s tím, co není hračka.

BILANCE

Řekla bych, že je na seznamu dobře vidět, že finančně bude poměrně „krvácet“ už od začátku. Celková částka bude záležet na tom, kolik věcí pořídíte, jak kvalitní a z jakého zdroje výbavičku pro miminko budete čerpat.

Udělala jsem zběžný odhad, kolik stojí taková počáteční výbava pro miminko, a dospěla jsem někde k částce mezi 20 000 a 30 000 Kč. Největší položkou je kočárek, autosedačka a jakýkoliv nábytek, nebo pomůcky usnadňující péči o miminko. K celkové bilanci pak ještě přibudou každoměsíční výdaje spojené s jednorázovými plenami a výživou miminka staršího půl roku.

MIMINKO ROSTE

Jak se miminko začne samo pohybovat po domě, byť jen po čtyřech, přijdou k potřebě zábrany na schody, máte-li v domě schodiště. A přibývají další věci jako odrážedlo, kolo, atd., ale to na rodiče čeká postupně.

Je přirozené, že uprvního miminka budete tápat, co pořídit a co ne. Vůbec neuškodí věci pořizovat postupně a s rozmyslem. Nejspíšdostanete pár věcí, nebo se vám podaří koupit pár věcí, které nakonec neupotřebíte. Pokud to budou jen malé položky, není to až taková „katastrofa“.

1 1 vote
Article Rating
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] miminko utratit víc než 7 000 Kč. Ani v případě, že bych dostala peníze odjinud, protože výbava pro miminko přijde na dost peněz, a kočárek je jen špička […]

trackback

[…] metodou uspávání je vzít malé miminko do náruče, sedět u toho na velkém balónu na cvičení a houpat s ním. Jako podložku mezi moje paže a miminko jsem používala polštář […]