Pokud hledáte nenáročnou procházku s kočárkem kolem řeky, kde je možné vzít větším dětem odrážedlo nebo kolo, vydejte se na výlet z Libic do Poděbrad. Kdo si troufne na delší výlet, nebo to vezme na kole či bruslích, může se projet až do Nymburka. Pokud ale máte raději trochu klidu, nevypravujete se sem o víkendech. Lepší je to ve všední dny.

Výlet z Libic do Poděbrad – mapa trasy.

ZAČÁTEK CESTY

Začínáme v Libicích nad Cidlinou, kde pokaždé necháváme auto u obecního úřadu pod vysokými stromy. Odtud se dáme po cyklostezce kolem památníku ke Slavníkovskému hradišti směr Poděbrady. Je to nenáročná procházka po zpevněné cestě i asfaltovém povrchu. Pro brusle je to trochu náročnější. Kvalita asfaltu se rapidně zlepší až po 1, 7 km u soutoku Cidliny a Labe.

NA SOUTOKU LABE A CIDLINY

Na soutoku narazíte na první občerstvení. Asi nečekejte žádnou valnou kuchyni. Je tam i kemp a hřiště pro děti, ale, podle cedulí na plotě, jen pro ubytované. Také tu zastavuje výletní vláček, jedoucí z Poděbrad, a pak je tu ještě přístaviště parníku, který sem zajíždí také z Poděbrad. To jsou možnosti, jak se zpět případně dostat jinak než pěšky nebo vlakem.

NA VÝLET Z LIBIC DO PODĚBRAD PO PO PROUDU LABE

Parník ani vláček jsme nikdy nevyužili. Chodíme obvykle pěšky, nebo jezdíme na bruslích, tedy pokračujeme pěkně po proudu Labe po stezce. Těsně před vstupem do Poděbrad se zastavujeme na oběd v restauraci Labská Marína, nicméně ceny tu zrovna lidové nejsou. Je tu hřiště pro děti, takže máte šanci se i s nimi celkem v klidu najíst. Další zastávkou je pěkné hřiště v části Poděbrad zvané Kostelní předměstí. Má tu před ním nástupní stanici i zmíněný výletní vláček.

LÁZEŇSKÝ PARK

Naše cesta má nejzazší bod obvykle v lázeňském parku, který leží zhruba 500 m od toku Labe, směr vlakové nádraží. Tady mají děti příležitost řádit ve vodotrysku a vodním chodníku. Kolem něj jsou sice umístěné cedule o zákazu koupání, nicméně té kupě dětí, která tam chodí z celého okolí, by to těžko někdo rozmlouval. Jen pozor, koryta jsou kluzká a voda slušně studená.

CESTA ZPĚT

Z Poděbrad se buď vracíme stejnou cestou, nebo s malými dětmi využijeme spojení vlakem mezi Poděbrady a Libicemi. Je to trať na Kolín a jezdí to tu poměrně často. Popřípadě by bylo možné využít zmíněného parníku nebo výletního vláčku.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Délka a sjízdnost s kočárkem. Zmíněná trasa měří 6,5 km až k vlakovému nádraží v Poděbradech. Pro kočárek je to ideální cesta. Pokud vezmete dětem kolo nebo odrážedlo, je nutné, aby byly schopné držet se na správné straně. Jezdí tu poměrně dost lidí a pokud by nebyly schopné respektovat jistá pravidla, mohl by z toho být nepříjemný malér.

Složení naší skupiny. Dva dospělí a děti na kole, odrážedle, nejmenší na kočárku.

Počasí. Jezdíme sem za pěkného počasí na výlet a obvykle ve všední den.

Množství návštěvníků. Je to oblíbené místo, takže je tu hodně živo o víkendech či prázdninách. Potkávali jsme tu hodně rodin s dětmi.

DALŠÍ MÍSTA K VÝLETU

Cestu si můžete prodloužit až do Nymburka. Pokud máte dost času a auto po ruce, můžete se zastavit třeba v ZOO Chleby, která je kousek za Nymburkem. Jinak v Poděbradech je i koupaliště, ale tam jsme nebyli. Cyklostezka vede po obou březích, Labe se dá na cykloztezce překonat v Nymburku a v Poděbradech.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] na počasí, zda jde o víkend nebo prázdniny. Celkově mi příjde méně frekventovaná než cyklostezka z Libic do Nymburka, o které jsem také […]