Zvu vás na výlet s dětmi do Jičína. Je to město se svým blízkým okolím jako stvořené na nenáročné vycházky s dětmi téměř za každého trochu vlídného počasí. Níže popisuji trasu městem a okolím s našimi tradičními a oblíbenými zastávkami.

JAK DO JIČÍNA

Pokud se vydáte na výlet s dětmi do Jičína autem, máte poměrně hodně možností, kde zaparkovat i zdarma. My obvykle parkujeme v ulici Denisova, je v ní klid, stín a je kousek od hlavní pěší zóny. Třeba na jičínském náměstí u zámku bych to nezkoušela, obvykle se tu platí, a pokud je ve městě nějaká sláva, bývá uzavřené. Pokud se rozhodnete jet vlakem, připravte se na pomalou jízdu ve vydýchaném motoráku. Čím větší teplo, tím horší. Cesta od Turnova je malebná, ale vlak bych volila, jen pokud bych v něm měla trávit méně než půlhodiny.

Naše oblíbená trasa má tyto zastávky:

  • Valdická brána,
  • Valdštejnský zámek,
  • Zámecký park,
  • Čeřovka,
  • Zebín,
  • Valdštejnská lodžie.
PĚŠÍ ZÓNA A NÁMĚSTÍ

Z Denisovy ulice se vydáte od malého prostranství s kašnou vpravo nahoru do kopce a dojdete na Husovu ulici, dáte se vlevo. To je taková hlavní pěší třída Jičínem směrem k Valdštejnově náměstí. Cestou potkáte Valdickou bránu, kam je možné vylézt a prohlídnout si město z výšky. Po levé straně před bránou je pro děti netradiční hřiště. Můžou tam běhat v jemném písku a zkusit si čerpání vody ze studny. Vodou pak mohou systémem žlabů roztočit takové speciální prvky.

Za branou je náměstí. Tady se každoročně koná Jičín – město pohádky. Finančně pro rodiče poměrně náročná akce. Když bude počasí nemilé, můžete zkusit zajít do Valdštejnského zámku. Je tu pěkné muzeum, hodně interaktivní a děti mohou řešit hádanku. Už čtyřleté si něco odtud nějaký hezký zážitek odnese.

Podle počasí se obvykle zastavujeme v přilehlém Zámeckém parku. Prochází se k němu mezi kostelem za branou a rohovým domem na náměstí. Park je za mě zdařilý počin. Je to klidné místo třeba na krmení malých miminek, je tu fontána, možnost občerstvení i toalety. Do fontány je zákaz vstupu, ale v létě děti neodolají a rodiče jim to těžko zakážou. V parku se koná i food festival nebo se tu v létě promítá pod širým nebem.

VZHŮRU PŘES ČEŘOVKU NA ZEBÍN

Z parku míříme zpět na náměstí a směrem k místní části zvané Čeřovka. Je to takový kopec s vyhlídkovou věží (Milohlídka), ale moc z něj vidět není, je poměrně zarostlý. Dá se k němu dostat po modré z náměstí, pokud zvolíte správný směr. Opačný vás dříve přivede ke koupališti Kníže. Odtud můžete na Čeřovku také, ale po neznačené cestě, protože modrá pokračuje do Kbelnice. Pokud to vezmete až do Kbelnice, je potřeba z ní odbočit na žlutou a dostanete se k místu zvanému U Bílého mlýna. Je to trochu delší cesta na Zebín, než ta prvně zmíněná, ale obě se právě tady u mlýna potkávají.

Mapa trasy přímo na Čeřovku.

Mapa trasy přes Kbelnici.

Dále pokračujete po modré až na místo zvané Pod Zebínem. Tady se připojíte na červenou a dáte se vpravo. Potkáte Zebínský dvůr s jízdárnou. Nad ním se tyčí kopec Zebín. Lze na něj vylézt po označené stezce mezi ploty. Terén je kluzký, tence porostlý trávou a keříky, na vrcholu už jen kamenitý. Jedná se o čedičový vrch. Toto lze absolvovat v lepších botách, s většími dětmi, které je potřeba jistit. Kočárek je nutné nechat dole. Za dobré viditelnosti vás kopec odmění krásným výhledem na Jičín, část Českého ráje, ale také ke kopcům směrem na Novou Paku a rovinou směrem ke Hradci Králové.

Ať už polezete nahoru na Zebín či ne, rozhodně se odtud vydejte po červené k Valdštejnské lodžii. Kromě toho, že jde o historickou stavbu a že se tu konají různé akce, a je tu prima cukrárna. Venku mají i herní prvky pro děti. Z lodžie vede červená zpět do Jičína, a to Valdštejnovou lipovou alejí. Valdštejn totiž odsud až do Jičína nechal v jeden okamžik zasadit 1000 lip ve čtyřech řadách.

Tipy
  • Co se týká vodního vyžití, je tu buď venkovní varianta, a to zmíněné koupaliště Kníže, nebo je tu krytý bazén, který minete cestou alejí.
  • Nedaleko hřiště u Valdické brány je i Rumcajsova ševcovna, ale uvnitř jsem nebyla.
  • V celém městě narazíte na poměrně hodně restaurací. Pěkná, ale v hlavní sezóně drahá je v Hotelu Praha (U dělové koule) nedaleko brány, nicméně bych spíše doporučila Penzion Lucie. Ten míjíte cestou od zaparkovaného auta, když budete stoupat k Husově ulici.

Délka výletu. Pokud dodržíte celou trasu výletu, tak ta delší přes Kbelnici má 10 km.

Složení naší skupiny. Jako obykle dva dospělí a postupně, jak děti rostou a přibývají, jsme tu byli na výletě i se všemi třemi dětmi. Z auta jsme vyndávali obvykle kočárek a odrážedlo.

Počasí. Byli jsme tu několikrát, většinou za pěkného počasí na výlet, a to i v zimě.

Den a roční doba, časová náročnost, sjízdost. Dá se tu být hodinku, nebo taky déle v závislosti na zvolené trase, nejlepší je vyhradit si na výlet s dětmi do Jičína celý den. Celá trasa je průjezdná s kočárkem kromě výstupu na Zebín. Kolem Čeřovky je trochu náročnější terén a za většího mokra tu můžete narazit na rozbahněné cesty v lesích.

Množství návštěvníků. To záleží na roční době. V sezóně jsou turisté z Německa a Polska, kteří jsem zavítají v rámci návštěvy Českého ráje, obvykle skal. Pokud je nějaká akce, může tu být poměrně dost lidí.

Další místa k výletu s dětmi v okolí jsou celý Český ráj od Jičína po Turnov, některým místům se věnuji v jiném příspěvku. V širším okolí je třeba příjemné koupaliště a kemp Pecka, které nabízí ve svém areálu různé možnosti vyžití i ubytování, pěkný hrad Pecka, nebo zřícenina hradu Kumburk a Bradlec. Podobným příjemným městem na procházku s dětmi je asi 20 km vzdálené městečko Lázně Bělohrad.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] místa k výletu s dětmi v širším okolí jsou třeba město Jičín, kopec Zvičina a jeho okolí, přehrada Les Království, pěkné koupaliště a kemp Pecka, […]