Zvládnout úspěšně den s miminkem znamená ovládat jednotlivé disciplíny většinou mateřského víceboje – kojení/krmení miminka a přebalování, koupání, oblékání, uspávání a rozvoj/cvičení s mrňouskem. K úspěchu je třeba pochopit, kdy a co z toho miminko potřebuje. Dále umět reagovat na změny, což je občas jako luštit nějakou záhadu. V první části se věnuji krmení, přebalování a přibírání na váze.

KRMENÍ

Zmíněný mateřský víceboj se opakuje několikrát za den. Zpočátku obvykle po 3 hodinách. Pokud se ale miminko narodí malé, řekněme výrazně pod 3 kg, bude mít nejspíš zájem svoji váhu rychle navýšit. To znamená, že se bude o jídlo hlásit po dvou hodinách. A asi jen spánkem si udělá větší pauzu.

ŘÍHNUTÍ

Kojení miminka i technice kojení jsem věnovala extra povídání, ale málo jsem se zmínila o říhání miminka po jídle, což mi přijde také důležité. Někdy říhnutí nejde úplně hned, nebo jedno říhnutí nestačí. Z počátku bývá nutné přerušit kojení a nechat miminko říhnout i během pití z jednoho prsu a to tak dlouho, než se naučí pojmout objem mléka na jeden zátah.

Jak to poznat, že už si potřebuje říhnout? Třeba moji kluci se začali zakuckávat a prsu se pouštěli, přestože by nejraději pili dále. Tlačil je přebytečný vzduch, který s pitím mléka nabrali. Tedy jsem je zkusila dát říhnout, jakmile se povedlo, klidně zase pili dál.

Když miminko trochu povyroste, tak se nají poměrně rychle a obvykle říhá až po vypití obou prsů. Může se stát, že na říhnutí budete chvilku čekat a bude potřeba změnit způsob držení miminka, aby se to povedlo. Nebo miminko usne dřív, než si říhne. Moji kluci spali ve vyvýšené poloze a ani neříhnutí před usnutím nevadilo. Říhli si po probuzení a někdy po říhnutí znovu usnuli, přesně řečeno, nechali se s radostí uspat.

PLÁČ PŘI KRMENÍ

Pláč miminek nejčastěji znamená: mám hlad. Pokud je ale najedené, v čisté pleně, zdravé a přiměřeně situaci ustrojené, pak vám nejspíš říká: jsem utahané, potřebuji usnout. Pokud brečí po probuzení, může to být hlad, nebo potřebuje znovu uspat. Setkala jsem se s teorií, že miminka někdy pláčou jen tak, ale to se mi úplně nepotvrdilo. Ano, někdy může být miminko rozmrzelé, nebo se něčeho lekne, v každém případě bych ho nenechávala plakat o samotě. Houpala bych ho a držela v náruči, dokud se neuklidní. Náruč a houpání jsou poměrně spolehlivým lékem.

PŘEBALENÍ MIMINKA A VÁŽENÍ

Po nakrmení, říhnutí a kratším odpočinku je dobré miminko přebalit. Obvykle se miminko vyprázdní chvíli po nakrmení, nebo během krmení. V porodnici chtějí, aby maminky přebalily miminko před krmením. To je jen pro zjištění výchozí váhy před nakrmením v čisté pleně. Po nakrmení se miminko váží znovu, aby se zjistilo, kolik mléka vypilo. Tohle už doma dělat nemusíte. Za mě z počátku stačí, buď miminko vážit, jednou za den nahé před vykoupáním, nebo třeba každý večer nakrmené, přebalené a oblečené vždy ve zhruba stejně těžkém oblečení (body, ponožky, dupačky/overal) a vidíte, jestli přibírá. Ono to na něm poznáte i podle jeho spokojenosti. Když má dost jídla a klidu, vydatně spí, tím pěkně vytráví a zase se pěkně nají.

ČETNOST VÝMĚNY PLENKY

Ze začátku budete plenku měnit po každém nakrmení, protože miminko se mnohem častěji vyprazdňuje. Když povyroste, už to tak často nebude. Stolice bude v plence dvakrát nebo třikrát za den. Při omývání zadečku doporučuji používat čistou vodu, vyhnete se úplně nebo z velké části opruzeninám. Jednorázové kapesníčky jsou v určitých chvílích dobrý a rychlý pomocník, ale pořád je to chemie, takže když už je použijete, následně umyjte miminku zadeček vodou pomocí mokré žínky.

Když jsme na cestách, nosím žínku v uzavíratelném sáčku od plavek. Pokud bych si myslela, že nepotkáme ani kohoutek s vodou, beru sebou malou láhev s vodou. Jinak na případné opruzeniny mi u dětí zabíral nejlépe Bepanthen. Rybilka to úplně na 100 % spravit neuměla, ale záleží na citlivosti kůže každého miminka.

VYPRAZDŇOVÁNÍ MIMINKA, JAK TOMU POMOCI

Ještě poznámka k vyprazdňování miminka. Máte-li pocit, že miminko chodí na velkou málo, doporučila bych vám vzít si třeba dvakrát/třikrát týdně probiotika, která se mlékem dostanou miminku. Jakmile se vyprazdňování uspokojivě spustí, dávky snižte nebo úplně zastavte. Tuhle radu jsem dostala od kamarádky lékařky, která je už dnes v důchodu, a neměli jsme s kluky žádné potíže s tzv. prdíky.

DIAGNÓZY OD BABIČEK

Prdíky. To je taková častá babičkovská písnička, co je asi tak špatně, když miminko brečí. Ještě mě napadají dvě poznámky k tomuto tématu – pozor, problémem jsou tzv. zaražené prdíky, které způsobují bolest v břiše. Pokud miminko prdí, je to v pořádku. Prdění je jen důkaz toho, že mu dobře fungují střeva.

ČETNOST VYPRAZDŇOVÁNÍ

Druhá poznámka je k četnosti vyprazdňování. Plně kojené miminko, nemusí ze sebe nic utrousit třeba týden. Znamená to, že nemá žádné přebytky, které by jeho organismus nespotřeboval. V tomto by vám ale měla poradit dětská lékařka, jestli je to ve vašem případě, jak píšu, nebo je potřeba se už obávat. Se všemi syny jsem zažila v období kolem pěti měsíců jejich stáří, kdy prostě kakali jednou za pět dní. Po krátké době to přešlo a oni se postupně začali vyprazdňovat jednou za dva dny, pak jednou za den, nakonec se to ustálilo na 2-3 krát za den.

PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE

Pojďme od krmení a přebalování dále, a to k prospívání miminek, které se u nich hodně hlídá. Ve zdravotní průkazce najdete vzadu graf normálního přibírání miminek na váze, jejich celkového růstu a velikosti hlavičky. Údaje jsou uvedeny v nějakém rozpětí a promítnuty dle stáří a pohlaví dítěte. První dva synové přibírali na váze v prvním půlroce 1 – 1,25 kg za měsíc, třetí syn přibíral polovinu toho, co oni, ale na výšku rostl stejně. U něj se mi stalo, že úplně optimálně první dva týdny po příchodu z porodnice nepřibíral, protože hodně spal, často i celou noc. Lékařka mi doporučila přidat jedno krmení. Jenže jak to udělat, když si miminko dělá během dne/noci větší spací pauzu?

BUDIT NEBO NEBUDIT MIMINKO KE KRMENÍ?

Osobně nedoporučuji miminko budit, spíš ho nakrmit hned po probuzení. Nebo bdí-li déle a uběhnou-li víc než 1,5 až 2 hodiny od posledního krmení, nakrmit jej znovu před usnutím. Jednoduše zkrátit prodlevu mezi krmením na dvě hodiny. Proč miminko nebudit? Moje zkušenost říká, že vzbuzené miminko je protivné a stejně moc nepije. U našeho nejmaldšího syna zkrácení pauzy mezi kojením pomohlo, plus jsem ho ještě dokrmovala stříkačkou, pokud jsem viděla, že by jedl, ale už nemá sílu pít z prsa. Během dvou týdnů se „rozjedl“ , stříkačku jsem už nepotřebovala a krmení se opakovalo krásně po třech hodinách.

Pokračování o disciplínách víceboje, rozvoj miminka a uspávání, najdete v článku Rodičovský víceboj – část II.