Při každé větší události pořizujeme profesionální fotografie. Jednou z nich je, když se blíží první narozeniny dětí. Tento rok jsem musela najít na focení s dětmi někoho nového.

Obvykle organizuji focení s dětmi kolem 10 měsíce věku. U prvních dvou synů to vycházelo na období před Vánocemi, takže se fotky hodily i jako dárek. Shodou okolností mají oba fotku ve stejném oblečení v daném věku. Když ty fotky dáte vedle sebe, jsou na první pohled k nerozeznání. Je to taková moje oblíbená hra pro návštěvy: „Poznáš, do je kdo“. Teď potřetí jsem v tradici pokračovala, byť vyšla na květen.

Tento rok bylo focení s dětmi náročnější. Hlavně protože jsem musela a chtěla najít někoho nového. Původní fotografka změnila cenovou hladinu a dostali jsme se někde za 2 500 Kč za hodinu focení a pět upravených fotek. Nejprve jsem hledala sama na internetu. Výsledek nevalný. Jeden fotograf, který se mi podle prezentace na netu zamlouval, však ve skutečnosti pořád potřeboval, abych se mu s focením připomínala. Když jsem mu volala potřetí a opět byl neschopen si nás zapsat do diáře, tak jsem to vzdala. Pak jsem požádala jednu kamarádku, která nám udělala krásné svatební fotografie, ale necítila se na to. Nicméně mi doporučila fotografku Šárku Málkovou.

Fotografka Šárka se nás hned ujala a věděla, co a jak. Byli jsme připraveni na focení venku, popřípadě i vevnitř, pokud by pršelo a byla zima. Nakonec vyšlo focení venku, v parku. Bála jsem se, jak to dají děti, aby je to bavilo. Šárka Málková si je uměla zpracovat a kluci rázem zapomněli, že jsou foceni, byť z původní hodiny byly hodiny dvě.

Cena za focení s dětmi byla mnohem nižší, než jsem platila u původní fotografky. A fotografie nad rámec balíčku, nebyly nijak drahé. Až bude nějaká vhodná příležitost, rádi se k Šárce vrátíme.