V tomto příspěvku bych ráda krátce zmínila jedno místo, které zatím znám bohužel jen z pohledu z venku. Pravda, není to místo pro výlet s malými dětmi, přesto o něm píšu. Nedá mi to nejspíš, protože mám vřelý vztah k historii. Zmiňovaná cihelna stojí v obci Šárovcova Lhota a její skoro sto let. Ač by potřebovala slušnou finanční injekci, stále je na ní vidět krásná architektura.

STROJNÍ KRUHOVÁ CIHELNA Z ROKU 1921 (ŠÁROVCOVA LHOTA)

Často jsme tudy jezdili, ale nikdy se nepokusili cihelnu podle mapy najít, byť je kousek od hlavní silnice, která vede obcí. Až jednou na podzim nám to nedalo a zajeli jsme co nejblíže k ní. Nalézá je kousek od železniční zastávky a patří k ní zřejmě i rozlehlejší pozemek. Vrata objektu byla zavřená, ale cihelna je od nich dobře vidět, jak tu stojí ve své dávné kráse. Kousek od vrat je malá nástěnka, kde jsme si přečetli následující informace:

  • Bývala to strojní kruhová cihelna hraběte Augusta Merveldta z roku 1921.
  • Uvnitř je malá expozice historie cihlářství a vypalování cihel.
  • Majitelem je Ing. Arch. Martin Pour, který se jí snaží svépomocí zachránit.
  • Vstupné dobrovolné.
  • Otvírací doba nepravidelná, po domluvě na telefonu 774 197 545, nebo emailem pouri@seznam.cz.
  • Záchrana cihelny probíhá za podpory Královéhradeckého krace, obce Šárovcova Lhota, sobčice a Bílsko.
  • V roce 2012 a 2013 poskytnuta dotace na zácharanu objektu z fondu ZSIF.

Budete-li hledat na mapách, pak hledejte Šárovcova Lhota. Budete-li chtít si udělat výlet do nedalekých Lázní Bělohrad, můžete se inspirovat v článku Výlet do Lázní Bělohrad.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] další zastávka je možná na místě málo známém, kterým je Šárovcova Lhota (je tu stará cihelna, prohlídka je na objednání, spíš asi pro větší děti, nicméně uvnitř jsme […]