Babiččino údolí je asi jednou z nejnavštěvovanějších destinací ve Východních Čechách, kam se vydat na výlet s dětmi. Návštěvníci obvykle proudí z parkoviště nejkratší cestou k nejznámějším místům. Náš výlet s dětmi byl trochu delší. Takový okruh i pro malé děti a na počátku jara. Památky ještě zavřené kromě restaurace, návštěvníků dost, ale ve srovnání se sezónou ještě snesitelné.

Krátký popis trasy

Vycházeli jsem z parkoviště u zámku. Prošli zámecký park – po červené k mlýnu, který spolutvoří Babiččino údolí. Dále ke Starému Bělidlu – v sousedství Viktorčin splav – pokračovali jsme k Bílému mostu. Od něj po žluté po silničce směr Rýzmburk – nahoře na kopci jsme sešli ze silničky k Rýzmburku. Uprostřed lesa rozcestník a přechod na modrou, která vede k Rýzmburskému altánu. Odtud jsme pokračovali po modré k rozhledně na Žernově a obcí, kdy jsme se u kostela odpojili na žlutou dolů z kopce. Pod kopcem přechod na frekventovanější silnici, po necelém kilometru naštěstí odbočka vpravo na pole. Následuje úvoz, přechod přes lávku, Rudrův mlýn a po červené nebo zelené a přes louku zpět k zámku.

Délka trasy je 7,5 km. Mapa trasy.

Naše skupina se skládala ze dvou dospělých, z mimina na kočárku s terénními kolečky a dvou větších dětí. Nejstarší 6 let starý syn to šel celé s povídáním, jak ho bolí nohy, ale na rozhlednu na Žernově vyběhl jako první. Tříletý se nesl kilometr na frekventované silnici, abychom z ní byli co nejdříve pryč a taky mu ulevili, jinak šel pěšky také, rozhlednu zdolal bez pobízení.

OD PARKOVIŠTĚ K BÍLÉMU MOSTU

Od parkoviště u zámku je to zpevněná/ušlapaná pěšina. Mezi parkem a mlýnem zpevněná cesta s kořeny, trochu mokrá, nejvíc byla mokrá od mlýna k Bílému mostu, ale vzhledem k vydatnosti dešťů během celého týdne, vlastně docela suchá.

K RÝZEMBURKU

Za Bílým mostem přecházíte na asfaltku, kde zřídka jede auto. Silnička stoupá chvíli do kopce, následně odbočka ze silničky úbočím na stráni v lese (náročnější terén pro kočárek hlavně co do šíře cesty).

ŽERNOV

Od Rýzmburského altánu vede buď modrá cesta kolem rybníku, nebo asfaltová, neznačená silnička k rozhledně na Žernově. Od rozhledny se pokračuje vesnicí, pak přechod na frekventovanější silnici (asi kilometr).

ZPĚT

Po necelém kilometru následuje odbočka vpravo na polní cestu, může být trochu rozbahněná od traktoru. Po 100 metrech přechod na klesající cestu úvozem v lesíku. Klesání vyřešeno občasnými schody, po sestupu k Úpě je třeba přejít most. Na most a z něj asi 10 schodů. Pak kousek přes louku a už je vidět mlýn. Odtud lze po stejné cestě zpět k parkovišti, nebo by byla možnost jít po zelené cestě, která vede podél lesa na druhé straně louky než ta původní červená, po které se jsme do Babiččina údolí přicházeli. Na úrovni vstupu do zámeckého parku je pak nutné přejít louku zpět na červenou (zelená pokračuje do Zlíče k tamnímu parkovišti).

Počasí na výlet s dětmi jsme měli ideálně jarní, pěkně slunečné, čerstvé, 17 °C, vítr.

Den a roční doba, časová náročnost. Byla neděle, polovina března, vycházeli jsme od zámku kolem 11 h, zpět jsme přišli o půl páté, jídlo jsme měli sebou.

Množství návštěvníků: poměrně dost lidí, ale dalo se, v sezóně tu musí být nával.

Babiččino údolí – poplatky a možnost občerstvení: parkoviště 40 Kč a památky otevřené od dubna. Možnost jídla u mlýna a pak na Rýzmburku. Tam potkáte Hotel Rýzmburk, může být ale obsazeno. Dále pod rozhlednou na Žernově malé občerstvení, bude ale fungovat jen v sezóně.

Pro milovníky příběhů nabízím Příběh z cesty Babiččiným údolím.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Kratší popis výletu najdete v příspěvku Babiččino údolí. […]